Czym zajmuje się projektant wnętrz?

Czym zajmuje się projektant wnętrz?
Pisałem wcześniej, że poza graniem w LFS zająłem się wystrojem wnętrz. Ale co to dokładnie znaczy?

Udostępnij

Share on facebook
Share on pinterest
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Kim jest projektant wnętrz?

Projektant wnętrz to ktoś, kto współpracuje z klientem przy tworzeniu estetycznych pomieszczeń i przestrzeni. Klientami są zarówno właściciele domów, jak i duże korporacje. Przestrzenie i pomieszczenia, które tworzą projektanci wnętrz są równie zróżnicowane, od prostych wnętrz i przestrzeni zewnętrznych, po lobby hotelowe i wystawne rezydencje. Bez względu na wielkość, każdy projektant wnętrz pracuje nad stworzeniem przestrzeni, które są atrakcyjne, a jednocześnie funkcjonalne. Przestrzenie muszą być również bezpieczne, a jednocześnie spełniać specyficzne potrzeby klienta.

Projektant wnętrz jest zazwyczaj niezależnym wykonawcą, który musi zbudować bazę klientów. W niektórych przypadkach projektant będzie pracował dla większej firmy. W obu przypadkach musi się on wyróżniać, aby zbudować pozytywną reputację w branży i zabezpieczyć przyszłą pracę.

Czym zajmuje się projektant wnętrz?

Projektant wnętrz tworzy przestrzenie wewnętrzne, które zaspokajają potrzeby klienta w zakresie estetyki, bezpieczeństwa i funkcjonalności. Wykorzystując rozmieszczenie mebli, palety kolorystyczne, dekoracje i wystrój funkcjonalny, projektant wnętrz może stworzyć różnorodne przestrzenie – od pięknych, ale funkcjonalnych salonów po biura, w których ludzie chcą i uwielbiają pracować. Elementy takie jak dzieła sztuki, oświetlenie, obróbka okien i podłogi muszą współgrać ze sobą, aby przyczynić się do uzyskania ogólnego wyglądu, który zaspokoi potrzeby klienta.

Istnieje wiele obszarów, w których projektanci wnętrz mogą się wyspecjalizować:

„Corporate Design”

Projektanci korporacyjni tworzą połączenie praktycznych i profesjonalnych miejsc pracy, a także starają się włączyć do swojego projektu elementy marki firmy. Pracują w różnych miejscach, od bardzo małych biur i firm rozpoczynających działalność, po bardzo duże budynki firmowe. Niezależnie od wielkości i zakresu projektu, ich głównym celem jest stworzenie przestrzeni, która będzie wydajna i funkcjonalna.

Projektanci korporacyjni pracują również nad stworzeniem przestrzeni, zwłaszcza środowiska pracy, które przez większość dnia przyczyniają się do poprawy zdrowia i postawy pracowników zamkniętych w biurach. W centrum uwagi często znajdują się komputery, biurka i fotele komputerowe, ponieważ wiele osób korzysta z tych przedmiotów przez dłuższy czas. Osoby korzystające z nich mogą doznawać zbędnego zmęczenia, stresu, a nawet urazów, jeśli używane są niewłaściwe produkty lub jeśli są one niewłaściwie wyregulowane lub umieszczone. Projektanci biorą pod uwagę wykonywaną pracę (czynność), wymagania wobec użytkownika, używany sprzęt (jego rozmiar, kształt, oraz to, jak bardzo jest on odpowiedni do danego zadania), a następnie projektują przestrzeń z uwzględnieniem tych elementów.

Projektowanie opieki zdrowotnej

Projektanci opieki zdrowotnej planują i remontują gabinety lekarskie, gabinety dentystyczne, szpitale, ośrodki zdrowia, kliniki i domy opieki. Te typy projektantów specjalizują się w projektowaniu opartym na dowodach naukowych – projektowanie oparte na dowodach naukowych zostało po raz pierwszy zdefiniowane jako „celowa próba oparcia decyzji projektowych na najlepszych dostępnych dowodach naukowych”, a także jako „projektant oparty na dowodach naukowych, wraz ze świadomym klientem, podejmuje decyzje w oparciu o najlepsze dostępne informacje pochodzące z badań i ocen projektów”.

Posiadanie tych danych i badań już dostępnych pomaga projektantom wnętrz w planowaniu pozytywnych i przyjaznych przestrzeni dla pacjentów, mieszkańców i obiektów.

Projektowanie kuchni i łazienki

Projektanci kuchni i łazienek omawiają wszystkie aspekty tworzenia, przebudowywania lub modernizacji kuchni i łazienki w domu klienta. Posiadają oni fachową wiedzę na temat szaf, armatury, urządzeń, hydrauliki, materiałów budowlanych i rozwiązań elektrycznych dla tych konkretnych pomieszczeń. Tematy, kolory, wzory i układ pomieszczeń są omawiane z klientem, czego efektem będą szkice i rysunki oparte na tych dyskusjach. Po rozpoczęciu projektu, obowiązkiem projektanta jest utrzymanie wszystkich wydatków w ramach budżetu klienta.

Projektowanie zrównoważone

Projektanci zajmujący się zrównoważonym rozwojem często uzyskują od U.S. Green Building Council certyfikat Leadership in Energy and Environmental Design (LEED). Ten rodzaj certyfikacji pokazuje doświadczenie klientów w projektowaniu budynków i przestrzeni z myślą o zrównoważonych praktykach.

Głównym celem projektantów zrównoważonego rozwoju jest wykorzystanie produktów, które są zrównoważone i mają niewielki wpływ na środowisko, zmniejszenie zużycia energii i odpadów, poprawa jakości powietrza wewnątrz budynków, poprawa efektywności energetycznej i wodnej oraz projektowanie z myślą o efektywnym wykorzystaniu przestrzeni. Projekty zrównoważonego projektowania koncentrują się również na równoważeniu estetyki i funkcjonalności z wyborami, które zmniejszają wpływ na środowisko naturalne.

Projektowanie uniwersalne

Uniwersalni projektanci renowacji przestrzeni i istniejących środowisk w celu uczynienia ich bardziej dostępnymi. Termin „projektowanie uniwersalne” został ukuty przez architekta Ronalda Mace’a, aby opisać koncepcję projektowania wszystkich produktów i budowanego środowiska tak, aby były one estetyczne i możliwe do wykorzystania w jak największym stopniu przez każdego, niezależnie od jego wieku, możliwości czy statusu w życiu. Selwyn Goldsmith, autor książki Designing for the Disabled (1963) i pionier koncepcji swobodnego dostępu dla osób niepełnosprawnych, stworzył opuszczony krawężnik – obecnie standardową cechę środowiska budowlanego.

Tego typu projekty wykorzystywane są głównie do tworzenia przestrzeni funkcjonalnych dla osób starszych i osób o szczególnych potrzebach. Wjazdy bez schodów lub niskopodłogowe autobusy tranzytowe, które „klękają” (doprowadzają czoło do poziomu ziemi) lub są wyposażone w rampy, pomagają osobom mającym trudności z wejściem do autobusu. Te uniwersalne konstrukcje są korzystne nie tylko dla osób starszych lub osób o specjalnych potrzebach, ale także dla wielu innych (np. ktoś pchający wózek dziecięcy).

Film instruktażowy

Na koniec polecamy obejrzeć kompletny film instruktażowy w celu podniesienia swoich kompetencji:

1 komentarz na temat “Czym zajmuje się projektant wnętrz?”

Zostaw komentarz!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Sprawdź także:

Pomysł na podarek dla miłośnika dużego ekranu
Pomysł na prezent

Pomysł na podarek dla miłośnika dużego ekranu

Każdy z nas poznał gościa kto gości tony czasu w kinie, bądź na sofie oglądając obrazy w małym ekranie Ta idealna dla nas dama potrafi godzinami opowiadać o własnych ukochanych filmach, gwiazdorach, a chociażby indywidualnych opowieściach ewentualnie ścieżkach fonicznych asystującym filmom. Odpowiedź na wypytywanie co kupić takiej osobie podsuwa się właściwie samo – postaw na

Jak zapakować prezent na święta? Część 1 – potrzebne rzeczy
Poradnik

Jak zapakować prezent na święta? Część 1 – potrzebne rzeczy

Można pomyśleć, że wybranie idealnego prezentu świątecznego jest najtrudniejszą częścią sezonu świątecznego. To znaczy, dopóki nie wyjmiesz całego papieru do pakowania i wstążki, a potem nie przypomnisz sobie, że nie wiesz, jak właściwie zapakować prezent!